Przygotuj się na skitury

Przed pierwszym wyjazdem skiturowym warto trochę poczytać, by lepiej się przygotować i mieć spokojną głowę już na trasie. Zwracamy uwagę na podstawy takie jak dopasowanie odpowiednich butów, wiązań i nart. Później czeka nas jeszcze skompletowanie dodatkowego sprzętu – kijów, kasku, gogli a także lawinowego ABC, szczególnie jeśli wybieramy się w wyższe partie gór.
Sprzęt skiturowy
Kompletując sprzęt skiturowy najlepiej poradzić się eksperta – niezależnie czy sprzęt wypożyczymy, czy zdecydujemy się na kupno. Doradzi nam on podczas wyboru i rozwieje wszelkie wątpliwości.
Chcesz wybrać się na pierwszą wyprawę skiturową? Zdecydowanie polecamy najpierw skorzystać z wypożyczalni. Sprzęt skiturowy to droga zabawa, jeśli nie do końca Ci podejdzie wtopisz w niego mnóstwo pieniędzy. Fakt, że z wypożyczalni sprzęt może być już nieco rozbity i nie tak idealnie dopasowany jak własny – ale na pierwsze amatorskie trasy spokojnie da sobie radę.


Buty skiturowe
Buty są pierwszym i zdaje się najważniejszym elementem do skompletowania. Ich zadaniem jest mocne trzymanie stopy podczas zjazdu oraz umożliwienie jak najwygodniejszego podejścia. Taki but składa się z twardej skorupy oraz miękkiego wkładu – botka, który pod wpływem ciepłą będzie dopasowywać się do kształtu naszej stopy.
Podczas zakupu najlepszą opcją będzie udanie się do stacjonarnego sklepu, gdzie przymierzymy buta i przejdziemy w nim kilka kroków. Nie daje nam to jeszcze gwarancji, że but nas nie obetrze ale zbliża nas do celu 🙂
Przed wybraniem butów zmierz w domu długość i szerokość stopy. Zrobisz to stając na kartce i zaznaczając ołówkiem najdalej wysunięte punkty stopy. Zmierz odległości i zaokrąglij je do 0,5cm – czyli przy długości stopy 26,3 cm będziemy szukać butów w rozmiarze 26,5.
Buty skiturowe nie muszą być tak sztywne jak narciarskie, wystarczy tu flex na poziomie 90-120. Nie powinny też stawiać oporu w trybie walk jeśli chodzi o ruchy kostki.
Waga – każdemu w górach będzie zależeć na redukcji wagi, po co dźwigać niepotrzebne kilogramy? Z pomocą przychodzą tu nowe technologie, jednak niestety trzeba za nią słono zapłacić. Standardowy buty skiturowe dla początkujących będą ważyć od 1-1,8kg.
Więcej informacji dla kupujących tutaj ->
WSKAZÓWKI:
Zmierz obie stopy! Nasze stopy często nie są takiej samej długości, w takim przypadku kieruj się tym większym wynikiem
Przymierz jeszcze wersje pół rozmiaru mniejszą, jeśli nie będzie uciskać Ci palców może być to lepsza opcja
Spójrz też na przeznaczenie modelu – męskie modele zazwyczaj będą miały większą szerokość w stopie a mniejszą w obwodzie łydki.
Prawidłowo dopięte buty skiturowe powinno udać się odpiąć 1 palcem, jest to znak że nie są za mocno zapięte. Na podejście klamry pozapinajcie luźniej, górę buta możecie zostawić na samym rzepie. Nie zapomnijcie też przepiąć tyłu buta na opcje walk.

źródło: polarsport.pl
Narty skiturowe
Narty powinniśmy dobrać pod względem wysokości, wagi oraz preferencji. Prawdopodobnie na początku naszej przygody ze skiturami nie będziemy jeszcze wiedzieć, czy zależeć nam będzie bardziej na wielogodzinnych podejściach czy raczej na dynamicznych zjazdach. Warto więc dobrać jak najbardziej uniwersalny model.
Standardowe narty powinny sięgać nam do wysokości zawartej między oczami a ustami. Innym polecanym sposobem jest odjęcie od swojego wzrostu 5-10cm. Taka długość nart zapewni stabilność zjazdu oraz wygodę podchodzenia.
Narciarzom, którym zależy głównie na zjazdach zaleca się nieco dłuższe narty, tracą oni jednak nieco z wygody podchodzenia. Analogicznie na długie toury poleca się nieco lżejsze i krótsze narty, na których zjazd będzie bardziej wymagający.
Więcej informacji dla kupujących tutaj ->
WSKAZÓWKI:
Częstym błędem jest wybieranie zbyt długich i ciężkich nart, podczas gdy większość czasu spędzamy na podejściu. Jednak zaczynając zabawę nie ma co też za dużo ścinać z długości i szerokości nart – będziemy wtedy mieć problem ze stabilnością podczas zjazdu
Jeśli wybierasz lekką nartę – koniecznie dopasuj odpowiednie buty i wiązania. Zredukuje to ryzyko wyrwania wiązań z nart

źródło: polarsport.pl
Wiązania
Obecnie spotkamy głównie wiązania pinowe, wykorzystują one wystające bolce, które wchodzą w specjalne dziurki w butach – inserty.Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność energii podczas marszu, ponieważ nie podnosimy całego wiązania razem z butem.
Wiązanie składa się z następujących elementów:
- wpięcie pinowe na przód butów – buta wpinamy przy wciśniętym w dół narty języczku (czerwony element na 1 zdjęciu). Po wpięciu bolców podciągamy jeszcze języczek, by but nam się nie wypinał. Nie blokujcie go tylko do zjazdów! Czasem podczas wywrotek wypięcie nart jest wskazane.
- Piętka trzymająca buta w zjeździe na specjalnych bolcach. Piętka powinna się obracać pozwalając nam wpiąć buta na podejście lub do zjazdu
- W wiązaniu powinniśmy znaleźć także skistoper – pozwala on na podniesienie nieco buta podczas wspinaczki po stromym terenie oszczędzając nam naciągnięcia tylnej części podudzia. Gdy widzimy, że teren zaczyna się podnosić, możemy pomóc sobie górną częścią kijka przerzucić skistoper pod piętę buta.


Foki
Do nart musimy dopasować odpowiednio docięte foki. Dobieramy je nie tylko na długość ale na szerokość. Zbyt wąskie foki spowodują, że narta nie będzie się dobrze trzymała, wtedy pod fokę może dostać się śnieg i powodować jej odklejanie.
Na rynku mamy do wyboru foki syntetyczne i moherowe. Syntetyk dodaje foce wytrzymałości a moher poprawia poślizg. Świetnie sprawdzają się foki moherowo-syntetyczne, łącząc obie zalety materiałów.



Kije
Kije do skiturów powinny mieć szerokie talerzyki by nie zapadać się w śniegu oraz regulację długości – najlepiej za pomocą zewnętrznego zacisku. Podczas podejścia trzymane kije powinny tworzyć kąt prosty w łokciu. Do zjazdu ze względów bezpieczeństwa dobrze skrócić kije o kilka centymetrów.


Kask i gogle
Kask podczas skiturów to rzecz niezbędna. Podczas łagodnego podejścia możemy go przypiąć do plecaka, jednak na zjazd koniecznie go ubieramy. Możemy zabrać ze sobą kask narciarski, lżejszy i bardziej przewiewny kask wspinaczkowy lub kask specjalnie przeznaczony dla skiturowców.
Gogle przydadzą się na pewno podczas zjazdów. Ochronią nasze oczy nie tylko od światła odbijanego od śniegu ale też od gałązek podczas zjazdów wąskimi leśnymi ścieżkami.
Podczas podejścia gogle mogą być problematyczne – zaczynają szybko parować. Wtedy możemy je zamienić na okulary przeciwsłoneczne.
Więcej informacji dla kupujących tutaj ->


Plecak narciarski
Wybierając się na skitury dobrze mieć do dyspozycji plecak narciarski. Pomieścimy w nim wszystkie potrzebne rzeczy, ale przede wszystkim przytroczymy też sprzęt. Niestety nie zawsze da się ubrać narty wychodząc z samochodu czy wypożyczalni i czasem trzeba je będzie przetransportować razem z butami na plecach.
Plecak narciarski powinien dobrze leżeć, mieć klamrę piersiową oraz pas biodrowy pozwalający odciążyć ramiona. Z boku plecaka powinny być umieszczone klamry do troczenia nart. Warto też szukać dodatkowych udogodnień – specjalnego systemu troczenia czekana, miejsca na butelkę wody. Być może zdecydujecie się na plecak lawinowy – wyposażony w specjalny system ratujący turystę w opałach.
Więcej informacji o plecakach lawinowych ->

źródło: polarsport.pl

Jaką odzież wybrać?
Wybierając się na skitury możesz w dużej mierze wykorzystać odzież sportową kupioną do turystyki górskiej pieszej, czy narciarskiej. Większość z nas zabrała ze sobą kurtki narciarskie, bieliznę termoaktywną i polar który znalazł się w szafie. Warto załatwić sobie jednak cieńsze spodnie niż te narciarskie – na podejściach moglibyśmy się w nich ugotować. Bardzo przydatne będą też specjalne skarpetki oddające wilgoć, pomogą uniknąć otarć.
Jeśli nie masz możliwości na zakup kompletu nowej sportowej odzieży, możemy polecić aplikację Vinted – kupisz tam przyzwoite ciuchy z drugiej ręki, nieraz w bardzo korzystnych cenach -> https://www.vinted.pl/
warstwa wewnętrzna
- Bielizna termoaktywna – pozwala skórze oddychać i odprowadza wilgoć. To baardzo ważny element w skiturach, próbowałam zamiast spodni termicznych ubrać legginsy i totalnie się to nie sprawdziło, było mi za gorąco a szew boczny nieźle odcisnął się na skórze.
- Polar, bluza sportowa, softshell – zarzuć na bieliznę termoaktywną, pomoże zachować ciepło, a gdy stwierdzisz że jest Ci zbyt gorąco zawsze możesz ją zdjąć.
- Ciepłe skarpety – najlepiej wysokie, będą dodatkowo chronić przed śniegiem i obtarciami. Unikajcie bawełny, zbyt wolno oddaje wilgoć a przemoczone stopy o wiele łatwiej złapią obtarcia.
- Cienkie rękawiczki – pozwolą zachować ciepłe ręce ale bez przegrzania, niektóre modele pozwalają obsługiwać telefon bez ich zdejmowania – świetny patent przy robieniu pamiątkowych zdjęć.

warstwa zewnętrzna
- Spodnie softshell – nieprzemakalne, wiatrochronne i oddychające – to będzie ideał. Przydadzą się później w turystyce pieszej czy nawet na żaglach. Unikajcie docieplania, wystarczy, że będziecie mieć pod spodem ciepłą bieliznę termoaktywną.
- Kurtka wodoodporna (hardshell) – musi chronić od śniegu, deszczu i wiatru Sprawdźcie, czy ma dobrą membranę. Nie musi być specjalnie gruba, ciepło powinna nam zapewnić warstwa wewnętrzna. Na podejściach, gdy tylko nie pada i jesteśmy osłonięci od wiatru, możemy ją zdjąć i schować do plecaka.
- Grube rękawice – ochronią dłonie od przemoczenia, szczególnie podczas zjazdu i wywrotek.

WSKAZÓWKI:
Dla zmarźluchów -> Trzymajcie dodatkową parę rękawiczek blisko ciała – najlepiej w wewnętrznych kieszeniach polaru czy kurtki. Jeśli włożycie je do bocznych kieszeni i zmarzną – nie dadzą rady ogrzać zimnych dłoni.
Telefon często pada wam podczas zimy? Zróbcie z nim to samo co z rękawiczkami! trzymając go bliżej ciała unikniecie rozładowania z zimna. Uważajcie tylko, by nie znalazł się za blisko detektora jeśli go używacie – wtedy może powodować zakłócenia.
Bezpieczna wyprawa
Wybierając się w tereny zagrożone lawinami zabierz ze sobą koniecznie lawinowe ABC, nawet jeśli zagrożenie jest minimalne. Dodatkowo, jeśli nie wiesz za bardzo o czym mowa – trzeba będzie zapisać się na kurs lawinowy.
Kursy lawinowe to podstawa jeśli chce się działać w górach zimą. Przydadzą się nie tylko podczas skiturow ale i turystyki górskiej zimowej. Pozwolą przede wszystkim zbudować waszą świadomość by nie podejmować pochopnych decyzji i nie ryzykować życiem. No i oczywiście nauczą podstawowych zachowań w sytuacjach krytycznych.

My polecamy kursy w 5+ Szkoła Górska
Specjaliści TOPR-u działają tam od 2008 roku dbając o bezpieczeństwo turystów w górach
Kurs trwa od piątku do niedzieli a jego koszt to około 475zł + pobyt z wyżywieniem
* Nie stać Cię w tej chwili na kurs? Wybierz trasę niezagrożoną lawinowo lub wybieraj się w góry z doświadczonym znajomym, którzy przekaże Ci podstawowe informacje
Detektor sonda i łopata - lawinowe ABC
W zestawie lawinowym znajdziemy detektor, sondę i łopatę lawinową.
Detektor służy do wykrycia miejsca położenia człowieka przykrytego lawiną. Ubieramy go na siebie, pod kurtkę i włączamy bezwzględnie po wyjściu ze schroniska by później o tym nie zapomnieć. Sprawdzamy także poziom naładowania – nie może być niższy niż 70%. Prowadzący grupę powinien sprawdzić prawidłowe działanie każdego detektora po kolei.
Sonda przydaje się by precyzyjniej wskazać miejsce położenia poszkodowanego. Przypomina cienką rozkładaną tyczkę, którą przebijamy śnieg.
Łopata pomaga szybko pozbywać się stłoczonych warstw śniegu. Nie dajcie się nabrać na plastikowe zamienniki, jeśli ma spełniać swoje zadania musi być z porządnego materiału, w tym przypadku nie oszczędzamy na wadze.

źródło: polarsport.pl

Raki i Czekan
Wybierając się w bardziej wymagające i niebezpieczne trasy warto rozważyć rozszerzenie swojego sprzętu o raki i czekan. Możemy trafić na miejsca na tyle strome i śliskie, że bez raków nie damy sobie rady. Istnieje jeszcze sprzęt taki jak harszle – to coś w rodzaju raków tyle że na buty skiturowe, pozwalają pokonać trudniejszy teren bez zmiany butów.
Czekan warto mieć ze sobą wspinając się po niebezpiecznym terenie – w razie poślizgu możemy się nim ratować. Tu jednak niezbędna jest znajomość obsługi sprzętu a więc i przeszkolenie -> znów odsyłamy do szkolenia lawinowego lub innego instruktażu udzielonego przez eksperta.
Zapisz w telefonie numer TOPR i ściągnij aplikację RATUNEK
Podczas stresujących sytuacji nawet najprostsze informacje potrafią ulecieć z głowy. Przed wycieczką w góry koniecznie wpisz do telefonu numr TOPR-u: 601 100 300
Polecamy też ściągnięcie na telefon aplikacji RATUNEK. W kryzysowych sytuacjach pozwala nie tylko wezwać ratunek ale i zlokalizować potrzebującego pomocy. Nie gmerajcie tylko w aplikacji gdy nie ma takiej potrzeby, szkoda by było niepotrzebnie marnować czas ratowników na odwoływanie fałszywego alarmu.
Zawsze sprawdzaj pogodę i zagrożenie lawinowe przed wyjściem w góry
Nawet jeśli rano świeci słoneczko i nic nie zapowiada zmiany pogody, koniecznie odwiedź stronę TOPR-u i sprawdź czy nie ma tam ostrzeżeń o zmianie pogody lub zagrożeniu lawinowym.
WSKAZÓWKI:
Intuicja zaczyna Ci podpowiadać żeby zawrócić? Należy się nią bezwzględnie kierować, na daną trasę możesz jeszcze kiedyś wrócić, nie ma co ryzykować.
Dostałyśmy też prostą do zapamiętania radę: Przy 3 stopniu zagrożenia lawinowego nie wybieramy się na stoki nachylone bardziej niż 30 stopni jeśli leży na nich 30cm lub więcej śniegu
Przygotuj się kondycyjnie
Skitury naszym zdaniem są zdecydowanie bardziej wymagającym sportem niż typowe narciarstwo zjazdowe. Oprócz przyjemnego zjazdu czeka nas tu jeszcze podejście. Im bardziej nachylony stok, tym większy wysiłek wkładany w jego pokonanie. Mimo, że foki blokują ześlizgiwanie się w dół, wciąż musimy nieźle się namachać by pokonać grawitację 🙂
Planując wyprawy skiturowe musimy więc odpowiednio ocenić nasze możliwości i nie przeholować z doborem trasy. Na pierwsze wyprawy wybierajmy łagodne, nie za długie trasy a z czasem stawiajmy poprzeczkę coraz wyżej.
Do sezonu warto się wcześniej przygotować, poprawiając swoją kondycję i wykonując dodatkowe ćwiczenia, polecamy zajrzeć tutaj do naszego artykułu na ten temat ->
* Przeczytaj też kilka porad na koniec!
Co jeszcze może się przydać?
Na wyjazd skiturowy warto spakować kilka dodatkowych rzeczy, które mogą się przydać.
Zobacz, co warto zabrać ze sobą:
- Energetyczne przekąski
- Termos z ciepłą herbatą i wodę / napój izotoniczny
- Apteczka
- Krem z filtrem
- Dodatkowa para rękawiczek i skarpetek
- Komin, chusta lub kominiarka


Dowiedz się więcej:
Wiesz już jak przygotować się do wyprawy skiturowej. Sprawdź, gdzie możesz zapisać się na szkolenie, zobacz nasze polecane trasy, a jeśli planujesz zakup własnego sprzętu odwiedź polecany przez nas sklep:
Zobacz też:
Babskie wyjazdy w góry, aktywnie, na własnych zasadach. Dołącz do dziewczyn pełnych pozytywnej energii!
Może to już pora wypróbować skiturowe podejście na Turbacz?
Wybierz się z nami na skitury w Dolinie Chochołowskiej