Sprzęt na narty i snowboard.
Jak go dobrać?

Wybierasz się na stok i zastanawiasz się, co musisz ze sobą zabrać? Nie da się ukryć, że sprzęt na narty i snowboard trochę ważą, ale uwierzcie, warto się trochę nadźwigać żeby później cieszyć się pięknymi widokami i świetną zabawą podczas zjazdów.
Pierwszy raz na nartach czy snowboardzie?
Co ze sprzętem?
Jeśli jedziesz na stok po raz pierwszy, nie ma co wcześniej kupować całego sprzętu bo zwyczajnie może Ci się to nie spodobać, a nie są to tanie rzeczy. Polecamy najpierw skorzystać z wypożyczalni przy stokach, zazwyczaj są one dobrze wyposażone w sprzęt narciarski i snowboardowy. Obsługa wypożyczalni powinna posłużyć Ci pomocą i doradzić, który komplet będzie najlepszy.
Poniżej najważniejsze informacje, które będą przydatne przy wyborze, czy to sprzętu z wypożyczalni, czy przy kupnie pierwszych nart lub snowboardu.
Sprzęt na narty
Buty narciarskie
Podczas mierzenia butów, najlepiej w grubej skarpecie, zwróć uwagę na to, czy są wygodne, nie uwierają i czy dobrze trzymają się na nodze. Noga nie powinna latać na boki czy poruszać się w bucie góra-dół. Dobrze będzie jeśli po ich ubraniu i porządnym zapięciu przejdziesz się w nich i ocenisz, czy nigdzie Cię nie gniotą i czy nie są za luźne. Początkowy dyskomfort jest naturalny, podobnie jak przy łyżwach czy rolkach jest to sztywny but, który ma inne zadania niż nasze typowe obuwie. Nie oczekuj więc miękkości kapci po domu, na ten luksus będzie czas wieczorem przy kominku 🙂
Narty
Przy dobieraniu odpowiednich dla siebie nart zwróć uwagę na swój wzrost i umiejętności.
- Wybierz takie, które są o 10-15 cm krótsze niż twój wzrost, czyli powinny sięgać Ci do brody lub nosa.
Narty im dłuższe tym bardziej stabilne i łatwiej utrzymać równowagę, ale też stają się mniej zwrotne.
Im krótsze i węższe narty, tym łatwiej się na nich skręca. - Twardość nart zależy od umiejętności. Przyjmuje się, że im bardziej zaawansowany narciarz, tym twardsze powinny być narty.
- Narty taliowane, czyli te węższe na środku i trochę szersze na końcach, bardzo ułatwiają skręcanie.
– dla początkujących polecamy model easycarver (łatwo skrętne)
– dla średniozaawansowanych narty allround (bardziej zwrotne)
– dla bardziej zaawansowanych narty all mountain (o dużej wyporności).
Przy każdym wypożyczeniu możesz testować inny model nart. Zobaczysz na których najlepiej Ci się jeździ, co będzie pomocne, gdy przyjdzie czas na zakup sprzętu.
Kijki narciarskie
Dla dobrania kijków zasada jest prosta – Przy trzymaniu kijów, w łokciu powinieneś zachować kąt prosty.
Jeśli dopiero zaczynasz jazdę na nartach polecamy zaczynać z kijkami. Możesz się na nich podeprzeć, odepchnąć się, ułatwiają też utrzymanie równowagi.
Kijki nie są obowiązkową częścią sprzętu na nartach, ale dzięki nim łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę podczas jazdy jak i ułatwiają akcentowanie skrętów. Wszystko jednak zależy od twoich preferencji i stylu jazdy. Jeśli z czasem stwierdzisz, że są Ci zbędne zawsze można je odłożyć.
Kask i gogle
Nieważne czy dopiero zaczynasz, czy jesteś doświadczonym narciarzem, kask jest czymś niezbędnym. Przypominamy, że od 1 stycznia 2012 roku w Polsce dzieci do 16. roku życia obowiązuje jazda w kasku. Chroni on przed uszkodzeniami głowy, która jest bardzo delikatną częścią naszego ciała. Przy wybieraniu kasku zwróć uwagę na to, żeby nie był dla Ciebie zbyt ciężki i ciasny. Przy mierzeniu pomachaj trochę głową i zobacz, czy dobrze się trzyma. Na stok warto zabrać również gogle, które chronią przed słońcem, wiatrem i mrozem.
Sprzęt na snowboard

Buty snowboardowe
Wybór dobrych butów snowboardowych jest nawet ważniejszy od wyboru odpowiedniej deski. Buty powinny dobrze przylegać a noga nie powinna latać na boki ani zjeżdżać. Żeby to sprawdzić najlepiej przejść się w nich po przymierzeniu. W tej chwili zwróć uwagę też na to, czy buty dobrze trzymają twoje pięty. Muszą być one unieruchomione.
Twardość butów snowboardowych mierzona jest w skali flex od 1 do 10. 1 to but bardzo miękki a 10 to but bardzo twardy. Twardość buta zależy od umiejętności. Im twardszy but tym większy stopień trudności jazdy.
- Dla osób początkujących- flex poniżej 5
- Dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych- flex powyżej 5.
Deska snowboardowa
Podobnie jak w przypadku nart- na początku warto parę razy wypożyczyć deskę żeby ocenić na której najlepiej Ci się jeździ.
Przy wyborze deski najważniejsza jest jej długość, którą również dobiera się na podstawie Twojego wzrostu. Najlepsze zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych, lubiących każdy styl jazdy są deski średnie. Sięgają one w okolice podbródka lub brwi.
Deski krótkie, sięgające między obojczyk a podbródek są dla osób preferujących freestyle.
Do szybkiej jazdy idealne są deski długie, sięgające do czoła lub nawet parę centymetrów wyżej.
Podczas wyboru zwróć też uwagę na swoją wagę. Osobom lżejszym raczej poleca się deski krótsze z tych wybranych już na podstawie wzrostu i preferowanego stylu jazdy. Czyli np. jeśli dopiero zaczynasz jeździć na snowboardzie i zdecydowałeś się na deskę średnią, to wybierz tą, której bliżej do podbródka niż do brwi. Dla osób cięższych sprawa wygląda odwrotnie. Czyli lepsze dla nich są deski dłuższe.
Szerokość deski zależy od rozmiaru buta. Im większy rozmiar tym szersza deska. Gdy okaże się ona za wąska to możesz szurać butem po śniegu w czasie jazy co może być niebezpieczne. Zaś kiedy deska będzie zbyt szeroka to ciężko będzie Ci nad nią zapanować i będziesz musiał włożyć dużo więcej siły podczas wykonywania skrętów.
Wiązania snowboardowe
Wiązania powinieneś dobrać na samym końcu, po dobraniu odpowiednich butów i deski. Ich podstawowym zadaniem jest nie odpinanie się. Powinny one być podobnej twardości jak buty. Wiązania dobrze jest przymierzyć zarówno z butami jak i z deską. Im bardziej dopasowana płyta wiązania do buta tym lepiej. Nie powinna ona też wystawać poza krawędź deski. Upewnij się też, że system montowania wiązań jest zgodny z deską.
Rzecz jasna kask i gogle należą zarówno do sprzętu na narty jak i na snowboard.
Kiedy decydujesz się na snowboard, dobrze jest pamiętać też o ochraniaczach oraz o stabilizatorach nadgarstka i kręgosłupa (żółwiki).
Odzież na stok
W tym wypadku warto już wybrać się na zakupy. Nawet jeśli nie przypadnie Ci zjeżdżanie na nartach czy snowboardzie to na pewno jeszcze do czegoś się przyda. Zwróć uwagę na to, by odzież była nieprzemakalna, nie oszukujmy się- jako początkujący na pewno sporo czasu spędzisz leżąc w śniegu 😊.
Zaczynając od najbardziej wewnętrznych warstw, będziesz potrzebować:
- Bieliznę termoaktywną – pozwala skórze oddychać i odprowadza wilgoć
- Ciepłe skarpety – najlepiej wysokie, będą dodatkowo chronić przed śniegiem i obtarciami
- Spodnie narciarskie – nieprzemakalne i ze ściągaczem. Dobrze jeśli zaopatrzone są w szelki, lepiej się wtedy trzymają
- Polar/bluza – zarzuć na bieliznę termoaktywną, pomoże zachować ciepło, a gdy stwierdzisz że jest Ci zbyt gorąco zawsze możesz go zdjąć.
- Kurtka narciarska– również wodoodporna, ważne żeby nie ograniczała za bardzo Twoich ruchów
- Pięciopalczaste ciepłe rękawice – najlepiej ze ściągaczami, żeby nigdzie nie wtargnął zimny śnieg.
Nie masz chwilowo możliwości zakupu profesjonalnej odzieży na stok? Ubierz się na cebulkę. Pamiętaj żeby było Ci wygodnie i żeby strój nie krępował Twoich ruchów.
Jeśli szkoda Ci inwestować grubą sumę w samą odzież na start, możemy polecić aplikację Vinted – kupisz tam przyzwoite ciuchy z drugiej ręki, nieraz w bardzo korzystnych cenach -> https://www.vinted.pl/
Co jeszcze może się przydać na stoku poza sprzętem na narty i snowboard?
Na pewno przyda się krem z filtrem. Śnieg potrafi odbijać słońce niż jakakolwiek inna powierzcnia. Do tego jesteśmy wysoko w górach – bliżej słońca. Posmaruj twarz kremem jeszcze przed wyjściem na stok.
Dobrze też zabrać ze sobą kominiarkę lub komin narciarski żeby ochronić skórę przed mrozem.
Jeśli weźmiesz też ze sobą termos dobrze trzymający ciepło, to na pewno nie pożałujesz tej decyzji. Nie ma to jak rozgrzewająca herbatka po tylu godzinach na mrozie. Weź też na wszelki wypadek maść na stłuczenia i obolałe mięśnie.
Dowiedz się więcej:
Wiesz już jaki sprzęt będzie Ci potrzebny.
Zajrzyj jeszcze tutaj by dowiedzieć się czy wybrać narty czy snowboard, a także trochę o przygotowaniach i polecanych miejscach:
Wiesz już wszystko? Pakuj plecak i widzimy się na stoku 🙂
Zobacz też:
Trasy narciarskie na Palenicy z pewnością ciekawie wypełnią Twój cały dzień!
Planujesz wybrać się na narty blisko Krakowa? Koniecznie odwiedź stok narciarski Szklana Góra Ski w Harbutowicach.