Połonina Wetlińska to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Po przejściu tej trasy zupełnie nas to nie dziwi. Przez cały czas widoki zapierające dech w piersiach, piękna panorama Bieszczad, po prostu trzeba to zobaczyć!
W góry ze Szczawnicy- Pod Bereśnikiem


Zima

Beskid Sądecki

Poziom trudności: średni

schronisko PTTK Pod Bereśnikiem
W centrum Szczawnicy zaczyna się żółty szlak, prowadzący pod Bereśnik. My zaczęliśmy wędrówkę z Placu Dietla ponieważ w tej okolicy mieliśmy nocleg. Na trasie jest kilka ostrzejszych podejść, ale w większości jest łagodna i przyjemna 😊
Trasa Szczawnica- Bacówka pod Bereśnikiem- Krościenko
Trasę zaczynamy od pięknego dawnego rynku Szczawnicy, którym jest Plac Dietla. Stąd kierujemy się do góry ulicą Zdrojową.
Ze Zdrojowej odbijamy w lewo, w kostkowaną stromą ulicę Języki. Tam idziemy ciągle prosto aż do numeru 23, przy którym skręcając znowu w lewo znajdziemy się na ścieżce prowadzącej prosto do Bacówki PTTK pod Bereśnikiem. Dojście zajmie trochę ponad godzinę.
Po odpoczynku w Bacówce, idziemy dalej prosto szlakiem zielonym w kierunku Dzwonkówki. Tam kończymy podróż żółtym szlakiem i przechodzimy na szlak czerwony, którym możemy zejść do samego Krościenka. Trasa w dół jest dość stroma więc można robić częściej krótkie przerwy, żeby nogi trochę odpoczęły 🙂
Po drodze polecamy odwiedzić ujęcie wody Stefan i Michalina, które wypływają u podnóży Strajkowej Góry. Te mineralne wody są źródłem szczawy alkaicznej i mają właściwości lecznicze.
Jak dość do źródeł "Stefan" i "Michalina"?
Kiedy idąc czerwonym szlakiem jesteśmy już na ulicy Źródlanej, trzeba skręcić w prawo w ulicę Karola Wojtyły. Idziemy prosto aż do skrzyżowania z ulicą Polną. Tam znowu skręcamy w prawo w ścieżkę, która prowadzi do źródeł (kolor fioletowy).
Żeby wrócić na szlak czerwony, który poprowadzi nas do Krościenka, można cofnąć się tą samą drogą do ulicy Źródlanej. Jest też druga opcja żeby nie iść dwa razy tą samą drogą. Wracamy ścieżką ze źródeł i zamiast skręcić w lewo, w ulicę Karola Wojtyły, idziemy prosto ulicą Polną. Z niej skręcamy w lewo i idziemy wzdłuż Dunajca ulicą Zdrojową. Tam wracamy na czerwony szlak (kolor zielony).
Gdzie zjeść w Krościenku?
W czasie pandemii ciężko było znaleźć miejsce do zjedzenia ciepłego posiłku. Na szczęście na rynku znaleźliśmy niewielką kawiarnię Pan Steskal, w której można zamówić coś ciepłego do picia i jedzenia. Można kupić tam między innymi kawę, herbatę, ciastka, kanapki (jest opcja kanapek na ciepło) i ZAPIEKANKI 🙂
Zobacz więcej na ich stronie –>
Jak szukacie pysznych lodów, ciastek i dobrej kawy to polecamy wam też Tradycyjne Lody „U Marysi”.
Trasa Krościenko- Szczawnica
Z Krościenka prowadzi prosta, przyjemna trasa wzdłuż Dunajca, która zajmie około 1 godziny 10 minut. Można skorzystać też z busa lub taksówki jak stwierdzicie, że wystarczy wam spaceru na dziś. W tym przypadku trasa zajmie jakieś 15 minut.
Dowiedz się więcej:
Pierwszy raz na szlaku? Zobacz:
Zobacz też:
Opisujemy trasę na Luboń Wielki z przełęczy Glisne do Rabka-Zdrój Zaryte. Zobacz, gdzie zostawić auto i jakim szlakiem się kierować.
A może by tak rzucić to wszystko i pojechać w Bieszczady?
Z pewnością zakochasz się w malowniczej trasie na Turbacz z Koninek
Wybierz się na urokliwy spacer ze Szczawnicy do Krościenka, odwiedzając po drodze Bacówkę pod Bereśnikiem